Tekirdağlı esnaf elektrik faturasını gösterip 'elimde 2 seçenek kaldı' dedi

Tekirdağ’da 22 bin 500 lira elektrik faturası gelen restoran işletmecisi Volkan Nallar, artık elinde iki seçenek kaldığını söyleyerek isyan etti.

15:53:16 | 2022-02-08
Tekirdağ’da 22 bin 500 lira elektrik faturası gelen restoran işletmecisi Volkan Nallar, “Geçen ay 11 bin gelen elektrik faturası bu ay 22 bin 500 gelince şok olduk. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi biz de esnaf olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Çorba dükkanı çalıştırarak bu elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğimizi düşünmeye başladık. Ya şubeleri küçülteceğiz ya vardiyaları düşüreceğiz ya tamamen, dede mesleği olan mesleğimizden vazgeçeceğiz” dedi.

ANKA'dan Ferhat Akgün'ün haberine göre, elektriğe yılbaşında yapılan zamlar faturaların ikiye, üçe katlanmasına neden oldu. Tekirdağ’da restoran işleten Volkan Nallar’ın işyerine gelen elektrik faturası da bu ay ikiye katlandı. Nallar, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, "Bu gidişle gece vardiyasını kapatmayı düşünüyorum. Gece vardiyasını kapatma durumunda mecburen 4-5 arkadaşımızla yollarımızı ayırmak durumda kalacağız. Yine işsizler ordusuna 5 kişi daha katılmış olacak. Ben bir an önce önlem almaları gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

"KARŞIMIZDAKİ KURUM İNANILMAZ DERECEDE ACIMASIZ"

Esnaf olarak ikiye katlanan faturalar karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını belirten Nallar, şunları söyledi:

"Tek katlı küçük bir işletmemiz var. Geçen ay 11 bin gelen elektrik faturası bu ay 22 bin 500 gelince şok olduk. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi biz de esnaf olarak ne yapacağımızı şaşırdık. Çorba dükkanı çalıştırarak bu elektrik faturalarını nasıl ödeyeceğimizi düşünmeye başladık. Bizim için büyük bir sıkıntı. Karşımızdaki kurum inanılmaz derecede acımasız. Faturayı ödeyememe gibi bir durumda kesme parası, açma parası, avukatlık parası, haciz işlemleri başlıyor. Ülkenin pahalılıkla mücadele ettiği bir dönemde elektriğe zam yapılması inanılmaz çok kötü bir durum. Yetkililerin buna bir dur demesi lazım. İşletmem gece 04:00’e kadar açık. Bu gidişle gece vardiyasını kapatmayı düşünüyorum. Gece vardiyasını kapatma durumunda mecburen 4-5 arkadaşımızla yollarımızı ayırmak durumda kalacağız. Yine işsizler ordusuna 5 kişi daha katılmış olacak. Ben bir an önce önlem almaları gerektiğini düşünüyorum."

"SÜREKLİ MENÜLERDE FİYAT DEĞİŞTİRİYORUZ"

Mangal kömürüne dahi zam geldiğini belirten Nallar, "Doğal gazımız da bu ay yüksek geldi. Diğer bütün ürün ve kalemlerimize inanılmaz şekilde zam geldi. Kıyma en basiti, 100 lira oldu. Bir dahaki ay 120 lira olacak deniyor. Köfte satıyoruz, köfteyi kaça satacağımızı şaşırdık. Sürekli menülerde fiyat değiştiriyoruz. Sakatat, bakliyat aldı başını gidiyor. Mangal kömürüne bile çok ciddi zamlar gelmeye başladı. Ben işyeri sahibi olmama rağmen ya şubeleri küçülteceğiz ya vardiyaları düşüreceğiz ya tamamen, dede mesleği olan mesleğimizden vazgeçeceğiz. Bir yazıhanemizde oturup araba mı alıp satarız, ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz” diye konuştu.
ETİKET :  takirdağ elektrik faturası

Tümü