Rusya'da seferberlik karşıtları sokağa döküldü: Bin 300'den fazla gözaltı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısmi seferberlik ilan etmesi sonrası ülke genelinde düzenlenen protestolarda en az bin 300 kişi gözaltına alındı.

03:01:59 | 2022-09-23
OVD-Info izleme grubu, Putin'in ulusa sesleniş konuşmasının ardından ülke genelinde 38 farklı şehirde mitingler düzenlendiğini kaydetti. Rusya İçişleri Bakanlığı "yetkisiz toplantılar düzenlemeye" yönelik girişimleri durdurduğunu açıkladı. 

Protestolar, Moskova'nın Şubat ayında Ukrayna'ya askeri müdahalede bulunacağını açıklamasının ardından yapılan gösterilerden bu yana Rusya'daki en büyük eylem oldu. Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezindeki AFP muhabirleri, ana alışveriş caddesinde en az 50 kişinin gözaltına alındığını söyledi. Yine Saint Petersburg'da polis küçük bir protestocu grubunu kuşatarak tek tek gözaltına aldı.

'SEFERBERLİĞE HAYIR' SLOGANLARI ATILDI '

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre protestocular, "Seferberliğe hayır" sloganları attı. Eyleme katılan Vasily Fedorov, "Herkes korkuyor. Ben barıştan yanayım ve ateş etmek istemiyorum. Ama şimdi dışarı çıkmak çok tehlikeli, aksi takdirde çok daha fazla insan olurdu" dedi. 60 yaşındaki Alexei, "Mitinge katılmayı planlayarak çıktım ama görünüşe göre herkesi tutuklamışlar. Bu rejim kendini mahkum etti ve gençliğini yok ediyor" diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, kısmi seferberlik kapsamında toplam 300 bin yedek askerin çağrılacağını açıklamasının ardından Rusya'dan yurtdışına uçuşlar bu hafta neredeyse tamamen doldu.

'RUSYA NASIL TERK EDİLİR?'

'Rusya nasıl terk edilir?' sorusu ise Google en çok arananlar listesinde hızla üst sıraya yerleşti. Yurt dışına uçak biletleri ise hızla tükendi.
ETİKET :  araştırma haber araştırma haber gazetesi son dakika haberleri arastirmahaber.com sağlık ilaç kişilik değişim nasa bilim gündem haberler dünya haberleri son dakika haberleri Rusya nasıl terk edilir

Tümü