On yıllar sonra ilk kez! James Webb'ten yeni bir başarı..

Güneş sisteminin en dışında kalan Neptün gezegeni ve etrafındaki halkasının on yıllar sonra ilk kez net görüntüleri yayımlandı.

01:47:52 | 2022-09-23
NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen güneş sisteminin en dıştaki gezegeninin yeni fotoğraflarını yayınladı. Temmuz ayında çekilen fotoğraflar sadece Neptün'ün ince halkalarını değil, aynı zamanda kızılötesinde daha önce hiç gözlemlenmemiş olan soluk toz bantlarını ve bilinen 14 uydusundan yedisini de gösteriyor. Gökbilimciler, James Webb sayesinde ilk yıldızların ve galaksilerin oluştuğu zamanın neredeyse başlangıcını görmeyi umuyorlar.

 

James Webb ile çalışan bir gezegen astronomu olan Uzay Bilimleri Enstitüsü'nden Heidi Hammel, gökbilimcilerin bu halkaları bu kadar ayrıntılı ve net bir şekilde görmelerinin üzerinden otuz yıl geçtiğini söyledi.

"HATTA KEDİLERİM BİLE BAKSIN"
On yıllar sonra ilk kez! James Webb'ten yeni bir başarı

Hammel, halkaları görünce ağladığını, bağırdığını ve "çocuklarım, annem, hatta kedilerim bile baksın" diye tweet attı.

Geçen Aralık ayında uzaya fırlatılan James Webb, Dünya'dan 1.6 milyon kilometre uzakta çalışan dünyanın en büyük, en güçlü teleskobu olarak biliniyor.
ETİKET :  araştırma haber araştırma haber gazetesi son dakika haberleri arastirmahaber.com sağlık ilaç kişilik değişim nasa bilim gündem haberler dünya haberleri son dakika haberleri

Tümü