Doğru saatte yenince mucize yaratan 12 müthiş besin

Bazı besinlerin insan sağlığı açısından ne kadar önemli olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı. Fakat her yiyeceğin her saatte yenmemesi gerekiyor! Bazı yiyeceklerin şifasını görebilmek için uzmanlar bu besinlerin tüketilmesi gereken saat aralığına dikkat çekiyor. İşte günün doğru saatinde yenildiğinde hayat kurtaran 12 yiyecek ve faydalarını daha iyi görebilmek için onları yemeniz gereken saatler...

02:07:03 | 2022-09-16
Bazı gıdalar doğru zamanda yenirse, çok daha şifalı hale geliyor. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra meyvelerin, vitamin ve mineral kaynağı besinlerin insan sağlığı açısından ne kadar faydalı olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmış durumda. Ama yediğimiz saat de önemli. İşte günün doğru saatinde yenildiğinde hayat kurtaran 12 yiyecek ve faydalarını daha iyi görebilmek için onları yemeniz gereken saatler... 

Faydalı da olsa yediğiniz vakitlere dikkat etmezseniz bazı gıdalar hazım sorunlarına, uyku problemlerine, daha fazla kilo almanıza neden oluyor. Doğru zamanda yenirse, şeker bile o kadar zararlı olmazken, portakal gibi bir C vitamini deposu yalnış zamanda yenirse mide için zararlı hale gelebiliyor. Şimdi gelin, her gün tükettiğimiz gıdaları ne zaman yememiz gerektiğine birlikte göz atalım...

1. PEYNİR
İçerdiği zengin kalsiyum ile kemik erimesini önleyen, sindirim sistemini düzene sokan, tansiyonu düşüren peynirin bu faydalarından en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız onu erken saatlerde yaptığınız sabah kahvaltılarında tüketmelisiniz.

Peynirin hazmı zor olduğu için akşam saatlerinde yenen peynir özellikle midesi hassas olanlarda hazımsızlık yapacak ve günü kötü tamamlamanıza yol açacaktır.

2. ŞEKER 
Bünyeniz tatlı şeylere ihtiyaç duyuyorsa sabah saatlerinde tüketmeye çalışın. Zira sabah kahvaltıda yediğiniz reçel gibi tatlı şeylerden aldığınız kaloriyi gün içinde daha kolay yakabilirsiniz. Akşam saatlerinde yediğiniz tatlıların kalorilerini ise bu kadar hızlı yakamazsınız.

Ayrıca akşam yenilen tatlılar, uyumanızı da zorlaştırır. Kilo sorununa bir de uykuya dalma problemi eklersiniz. Üstelik uyku sorunlarının da obezite riskini artırdığı kanıtlanmış durumda. Çok sayıda araştırmacı ve doktor, kısıtlı uyku, zayıf uyku döngüsü ve uyku kalitesinin metabolik bozukluklar, kilo alımı ve obezite ve diğer kronik sağlık sorunları riskinde artış gibi sorunlara yol açabileceğini belirtiyor..

3. BİTTER ÇİKOLATA 
Sabah yenen bitter çikolata yaşlanma etkilerini azaltan antioksidan maddeleri vücuda salar ve kalbinize de iyi gelir. Ama eğer gün içinde atıştırmalık olarak 25 gramdan fazla bitter çikolata tüketirseniz bunun size löp löp kilo olarak döneceğini tahmin edebilirsiniz. 

4. PORTAKAL 
C vitaminin anavatanı portakal mevsiminde, gün içinde öğün aralarında yenmeli. Sindirim sistemine faydalarının yanı sıra metabolizmayı hızlandırma görevini bu saatler içinde gerçekleştiren portakalı eğer kalkar kalkmaz, boş mideye yerseniz alerjik reaksiyonlara ve mide rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu da gastrit riskini artıracaktır.

5. ELMA 
Elmanın kabuğunda bulunan pektin isimdeki bileşeni hazmetmek zordur, özellikle akşam saatlerinde çok daha zordur. Pektin mide asitini artırır ve bu da rahatsızlığa yol açar. Halbuki sabah yenen elma yine kabuğundaki pektin sayesinde bağırsakları çalıştırır ve kanser riskini azaltır.

6. MUZ 
Yüksek oranda lif içeren meyvelerin başında gelen muz hazmı kolaylaştırır ve mide ekşimesini geçirir. Ve tabii eğer öğlen yeniyorsa. Aynı muzu akşam yemeğinde sofranıza konuk ederseniz sindirim sisteminizi rahatsız eder ve balgam üretimine neden olur.

7. PATATES 
Sabah saatlerinde yendiği takdirde patates nişastası kan kolesterolünü düşürür ve vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri sağlar. O yüzden sabah kahvaltısında patatesli bir omlet aslında çok iyi fikir olabilir. Diğer sebzelere göre iki-üç kat daha fazla kalorili olan patatesleri akşam yemeğinde çok fazla tüketirseniz kilo almaya da hazırlıklı olun.

 

8. DOMATES 

Domatesin en fazla faydasını sabah kahvaltısında görürsünüz. Barındırdığı organik asitler sindirimi hızlandırır, mide ve pankreasın işlevlerini düzenler. Ama akşam çok fazla domates tüketmek yani bu asitleri vücuda kabul etmek metabolizma üzerinde olumsuz etki yapar ve dengeyi bozar. Bu yüzden akşam saatlerinde yenen domatesin fazlası şişkinliğe yol açar.

9. FINDIK 
Bir avuç işlenmemiş fındık yemek kalp ritmini düzenlediği için kalp krizi geçirme riskinizi azaltır, kolesterolü düşürür. Dolaşım sistemi üzerindeki olumlu etkilerini de yadsıyamayacağımız fındığın "aganigi naganigi" özelliğini zaten hepimiz biliyoruz. Ancak fındığın bu say say bitmeyen faydalarından yararlanmak için onu öğle yemeği saatinde tüketmelisiniz. Fındığı tam tersine, akşamları tüketirseniz yağ ve kalori açısından zengin olduğu için kilo almanıza yol açar.

10. KIRMIZI ET 
İçerdiği demirle öğle yemeğinde yenen et yorgunluğu azaltır ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Ancak hazmetmesi ortalama 5 saat süren kırmızı eti akşam yatmadan önce yerseniz sindirim sisteminize zarar verebilirsiniz.

11. PİRİNÇ 
Karbonhidrat açısından zengin olması sebebiyle pirinç öğle saatlerinde tüketildiğinde size günün geri kalanında yetecek kadar enerji verecektir. Akşam yeneni ise kilo aldıracaktır.

12. MAKARNA 
Lifli makarnalar sabah ve öğlen saatlerinde tüketilirse vücudu temizler ve toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Ayrıca tip 2 diyabet riskini de azaltır. Akşam geç saatlerde yenen tabak tabak makarna ise doğal olarak kilo olarak size dönecektir.
ETİKET :  

Tümü