Delta bitmeden Lambda geldi

31 ülkede tespit edilen Lambda varyantı alarm zillerinin bir kez daha çalmasına yol açtı. Son dönemin en baskın varyantı konumundaki Delta için ise İsrail’den kötü bir haber geldi.

10:33:13 | 2021-07-07
Delta varyantıyla mücadele eden bilim insanları şimdi de Peru’da ortaya çıkan ve 30 ülkeye yayılan Lambda varyantına çözüm arıyor.

New York Üniversitesi Grossman Tıp Fakültesi’nde görev yapan bilim insanları, laboratuvar çalışmalarında, mRNA aşıları tarafından tetiklenen antikorların Lambda varyantına karşı işe yaradığını tespit etti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre; bu, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan BioNTech ile Moderna aşılarının mutasyonu kesinlikle engellediği anlamına gelmiyor. Fakat bilim insanları mRNA temelli bu aşıların işe yaradığı konusunda emin…

Lambda mutasyonunu izleyen doktorlar, bunun Delta dahil olmak üzere diğer varyantlara göre daha kolay yayılmasından endişe ediyor. BioRxiv’te yayınlanan yeni bir çalışma, Lambda’nın dünya genelinde etkili olan diğer mutasyonlardan daha fazla tehlikeli olmayabileceğine dair bir umut yarattı.

Araştırmacılar, Lambda varyantı örneklerini aşının sağladığı antikorlar ve deneysel tedavilerde kullanılan güçlü ilaçlar karşısında test etti. Lambda varyantı MRNA temelli aşılar tarafından üretilen antikorlara ‘kısmi direnç’ gösterse de, bu direncin enfeksiyona karşı korumada ciddi bir eksiklik yaratmasının mümkün olmadığını ortaya koydu.

New York Üniversitesi’nin bu çalışmasına imza atan yazarlar, “Sonuçlar mevcut kullanımdaki aşıların Lambda varyantına karşı koruyucu olacağını ve monoklonal (Eski ABD Başkanı Donald Trump’a uygulanmıştı) antikor tedavisinin etkili olacağını gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Hindistan’dan çıkan en yaygın varyant konumuna yükselen Delta cephesinden de bir haber geldi. Pfizer-BioNTech aşısının Delta’ya karşı koruyuculuğu azaldı. İsrail, yeni enfeksiyonları ve semptomatik vakaları önlemede Pfizer-BioNTech COVID-19 aşısının etkinliğinin azaldığını ancak ağır vakaları önlemede hâlâ oldukça etkili olduğunu açıkladı.

Daha önce İsrail Kamu Yayın Kuruluşu (KAN), İbrani Üniversitesinin Delta varyantına karşı Pfizer-BionNTech aşısının Delta varyantına karşı yüzde 70 etkili olduğunu belirlediğini duyurmuştu.

Geçtiğimiz haftalarda ise Pfizer’de görev alan İsraili yetkililer aşılarının Delta’ya karşı yüzde 95 etkili olduğunu açıklamıştı. Başka bir deyişle son araştırma ile aşını koruyuculuk oranı düştü.

 
ETİKET :  covit-19 delta lambda

Tümü